Новини: В Україні може подорожчати доставка пошти і товарів

Новини: В Україні може подорожчати доставка пошти і товарів

90013_7bdf64b7e1913e7ea45ffb3414e3

 

Як повідомляє UBR.ua: В Україні гряде велика поштова реформа. Новий законопроект на цю тему, який вже пройшов громадське обговорення в Мінінфраструктури, вводить обов'язковий внесок в 0,2% від доходів служб на фінансування діяльності національного регулятора, що в підсумку може погіршити ринкові умови і підвищити тарифи.

"Пропозиція досить дивна: регулятор повинен фінансуватися за рахунок тих, кого він буде регулювати. По факту це введення спецподатку, і він повинен бути прописаний в Податковому кодексі. В цілому, ідея хороша, але тоді треба міняти всю систему податків в країні - скасовувати діючі , а вводити нові - на поліцію, фіскалів, охорону здоров'я, освіту і т.п. Тоді ми будемо знати, скільки потрібно було на кожну з держструктур ", - іронізує голова комітету з транспорту і логістики Союзу українських підприємців Андрій Івасів.

А якщо серйозно - такий податок, якщо він буде введений, в результаті все одно перекладуть на гаманець кінцевого споживача.

"І це будуть не 0,2%, а набагато більше, адже компанії врахують і інші ризики, якими рясніє законопроект", - попередив керівник комунікаційної платформи E-commerce Expert Ірина Холод.

Тонкощі листування

Ризики, як уточнили в компаніях, пов'язані з бажанням Мінінфраструктури взяти під контроль ринок, який в останні роки активно зростає.

"Причина успіху нових компаній - саме в тому, що держава не втручалася в їх роботу. В результаті, наприклад, E-комерція в минулому році показала найбільше в Європі зростання - 35%", - навела приклад Холод.

З 2010 року в поштовій галузі в рамках дерегулювання було скасовано ліцензування. І новим законопроектом, через шість років, Міністерство інфраструктури, має намір повернути цю практику. Причому, в ще більш жорсткому вигляді.

"У прописаних повноваження регулятора закладені великі корупційні ризики. Одна з норм свідчить, що в разі, якщо поштовий оператор працює без реєстрації, то весь прибуток повинен бути вилучений на користь держави. Реєстратор сам прописує правила, за якими вирішує - кому давати ліцензію, у кому відкликати і т.п. що ми побачимо? Жодного нового оператора не з'явиться, а ті, що вже існують, зіткнутися зі складнощами і почнуть згортати свою діяльність ", - такий похмурий прогноз від Андрія Івасіва, заступника голови правління "Делівері ".

Як наслідок, ринку загрожує зменшення числа гравців на ринку, а пересічним українцям - збільшення тарифів на послуги.

При цьому наміри у держчиновників були благі - привести наше законодавство у відповідність з нормами міжнародного права, а саме Директиви 97/67 / ЄС, яка прописує обов'язок будь-якої держави забезпечити потреби населення в поштового зв'язку. Тобто в будь-якій точці громадянин повинен отримати універсальні послуги (листівки, листи, послання для сліпих, посилки без оголошеної вартості до 10 кг і періодичні видання). І держава забезпечує цю можливість, призначаючи оператора.

Зараз ці функції виконує "Укрпошта", і як визнали учасники ринку, у інших немає ні мережі, ні бажання брати на себе такі обов'язки. Але працює в цьому напрямку "Укрпошта" зі збитками, адже на відміну від інших гравців ринку, її тарифи затверджуються державою, і останній раз переглядалися в травні 2015 го.

"У нас у віддалених селах працює близько 8 тисяч відділень. Вони приносять все менше коштів - люди рідше пишуть один одному листи, а доставку пенсії все частіше здійснюють банки. В результаті 80% наших відділень працюють в збиток, і ми були змушені скоротити частину персоналу ", - повідомив перший заступник гендиректора по операційній діяльності" Укрпошти "Олександр Перцовський.

До вимоги

Зараз ситуація на ринку виглядає так: держава контролює роботу і тарифи тільки "Укрпошти", решта ринку орієнтується на попит і пропозицію. Всі гравці виступають за рівні умови роботи, але комерційні структури хотіли б, щоб ринкові правила поширилися і на "Укрпошту". А ось в Міністерстві "рівноправність" бачать, навпаки, в закручуванні гайок і бажанні контролювати все, що можна підтягнути під поняття "доставка". Наприклад, ті ж кур'єрські послуги.

"Невже доставка квітів або випічки повинна бути включена в реєстр? У чому сенс? Яку користь принесе новий регулятор ринку? Тим більше, що буде на утриманні бізнесу. І мова йде не про разовий платіж, а про 0,2% генерованого прибутку. Чи не занадто? " - Каже директор юридичного департаменту Meest Group Ілона Коваль.

Причому ці самі 0,2% не вирішують ключового питання - компенсації збитків "Укрпошти", вони підуть виключно на фінансування роботи регулятора. У світі є три варіанти вирішення питання компенсації низьких тарифів на універсальні поштові послуги: субсидії з держбюджету, спецфонд, який наповнюється іншими учасниками ринку або монополія на деякі послуги. У нас поки прописана монополія. Але цього недостатньо, вважає Олександр Перцовський.

Субсидії в наших умовах малоймовірні - держава бідна, йде війна. Скидатися на спецфонд комерційні компанії не хочуть, мовляв, у кожного з них теж є свої збиткові напрямки, але вони не же просять компенсувати їх за рахунок колег.

У підсумку, жодну компанію, будь вона державна чи приватна, що працює на ринку поштових послуг, не задовольняє варіант змін, прописаний Мінінфраструктури, але до спільного рішення вони прийти не можуть.

"Чим менше ми регулюємо ринок, тим більше вигод отримує простий громадянин. Сподіваюся, здоровий глузд переможе", - зазначив директор з питань стратегічного розвитку, маркетингу та інновацій Meest Express Юрій Бучарський.

 

Оригінал матеріалу

 

 

Залишити коментар

Прокоментуйте першим!